Hakkımızda

Binlerce yıldır insanlığın başlıca besin kaynağı olan buğday, her bir tahıl tanesiyle zengin bir vitamin, mineral, lif, protein ve antioksidan kaynağıdır. Tahılların her biri üç bölümden oluşur; tohum, unsu öz ve kepek.

Ürünlerimizle siz değerli misafirlerimize sağlıklı catering hizmetini (tam buğday ve şekersiz ürünlerle) verebiliyoruz. Dilerseniz siparişle şekersiz pasta da size özel yapabiliyoruz. Tüm bu detaylar için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Sabırsızlıkla mesajınızı bekliyoruz 🙂

İletişime Geç

Buğdayın bu zengin besleyici özelliğini koruyabilmesi için bu üç bölümünden de faydalanmak gerekir. Peki, temel besin kaynaklarımızdan buğday, ne oldu da bunca yıllık şöhretini birkaç yıl içinde kaybetti ve beslenmede en büyük suçlulardan oldu? Günümüzde marketlerde un olarak satılan rafine beyaz un; tohum ve kepekteki bütün besleyici değerlerden yoksun, vitamin ve minerallerin %80’ini, lif içeriğinin ise %93’ünü kaybetmiştir. Buğdayın E vitamini yönünden önemli bir kaynak ve lifli yapısı nedeniyle iyi bir kan şekeri düzenleyicisi olduğunu ele alırsak bu önemli bir kayıptır.

Rafine beyaz un üreticileri, buğdayın kepek ve tohum bölümlerini ayırarak, ince eleklerden geçirerek hatta bazen beyazlaştırıcı kimyasal maddeler ekleyerek buğdayın en nişastalı kısmını kullanmaktadırlar. Aslında, buğday tahılından tam anlamıyla faydalanabilmek için gerektiği zaman gerektiği kadar öğütülerek taze olarak tüketilmelidir. Rafine edilmiş beyaz un üreticilerinin tohum kısmını una katmamalarındaki önemli nedenlerden biri de budur, çünkü buğday tohum kısmı ile beraber öğütülürken, tohumdaki besleyici doğal yağlar nedeniyle, öğütüldükten iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde acılaşabilmektedir. Bu bilgilerden yola çıkarak, buğdaya sahip olduğu eski şöhretli günlerini geri kazandırma isteğiyle, müşterilerimizin buğday ununa en taze ve sağlıklı yoldan ulaşmasını amaçlıyoruz.

Doğal ve katkısız buğdaylarımızı, tohum, unsu öz ve kepeği ile birlikte, hiçbir eleme işleminden geçirmeden en sağlıklı haliyle; özel taş değirmenimizde istediğiniz an, istediğiniz ölçüde Derun güvencesiyle taze taze öğütüyoruz. Gelin siz de buğday ununu en besleyici haliyle, mis kokusu ve eşsiz lezzetiyle değirmenimizden alıp evlerinize taşıyın, bu binlerce yıllık özel besin kaynağının gerçek tadına varın.

Dükkanımız